Maljarkast:

Mustlastantsutrupp Maljarka tegutseb aastast 2006, alustasime Sansaaara stuudios toimuvatest Lehti Kostabi mustlastantsu töötubadest. Tegeleme põhiliselt vene mustlastantsuga (väike grupp tantsijaid huvitub ka rahvaste tantsudest, mida käiakse koos õppimas TRAKS i majas). Tantsijaid ühendab armastus vene mustlasmuusika ja mustlaskultuuri vastu. Tantsutundides õpime tehnikat, erinevaid koreograafiaid, tantsijad saavad esinemiskogemust ning mustlasrolli sisse elada. Tekkinud tantsutrupist on 13 aastaga arenenud tantsu- ja lauluansambel, mille koosseisu kuulub umbes 20 tantsijat ja 4 lauljat. Ansambli programmis on vene mustlastantsud ja mustlaskeelsed laulud. Maljarka looja, juhendaja ja eestvedaja on Svetlana Zaikova, kelle õpetajateks on Lehti Kostabi, Ilze Zarina, Pille Roosi, Irina Lisovskaja, Natalija Ilves, Natalja Kulishenko, Venera Ferar, Angela Lekareva, Saeeda Kazym. Maljarka juhendajal Svetlana Zaikoval ja liikmetel on olnud suurepärane võimalus osaleda Moskva legendaarse mustlasteater Romen peaballettmeistri Aleksander Rubentshiku meistriklassides. Ansambli repertuaaris on kõikide eespool loetletud koreograafide ja ka Svetlana Zaikova enda loodud tantsud. Lauljate eestvedaja ja õpetaja on Lehti Kostabi käe all mustlaslauluga alustanud Annika Rahnu (endine Oselin). Maljarka suuremateks saavutusteks on kontsert romade arenduspäeval HTM i saalis 13. mail 2016, Maljarka juubelikontsert Svenko Romano 04. juunil 2016, sellele järgnenud Alle-Saija Teatritalus toimunud 1,5-tunnine kontsertetendus Khelesa, Romale 19. augustil 2016 ja etendus Jõulumaagia Paides Vallitorni muuseumis 3. detsembril 2016. Eelnevatel aastatel on Maljarka esinenud erinevatel Tartu linna suurematel avalikel üritustel, korduvalt Pärnu Hansapäevadel, korraldanud kontserte Otepääl kohvikus l.u.m.i ja ka mujal. 2017 lõi Maljarka sõprussidemed Kiievi tantsukooliga DanceHayat, 2018 ka Peterburi mustlastantsuteatriga Šatritsa. 2017 suvel toimus Maljarka esimene Rahvusvaheline tantsukontsert “Khelesa, šukar, khelesa”, mis 2018 aastal kasvas suuremaks Rahvusvaheliseks mustlasfestivaliks “Romanõ tšergen”. Festivali kontserdil ERMi Hurda saalis oli laval umbes 60 mustlastantsijat ja -lauljat Ukrainast, Venemaalt, Lätist ja Eestist. 2019 suvel toimus Tartus Teater Vanemuine  väikses majas suurem Rahvusvaheline mustlaskultuurifestival külalistega Kiievist, Peterburist ja Bauskast. Ei saa mainimata jätta, et 2018 aprillis ja osales Maljarka taas Tallinnas Ecolandi hotellis toimunud Kultuuriministeeriumi poolt korraldatud romade arenduspäeval, 2019 aasta novembris aga Tartus toimunud seminaril “Kuidas toetada roma laste haridusteed”.

Maljarka on teinud koostööd lavastaja Meelis Hansinguga, osaledes suvelavastuses “Thjil Ulenspiegeli lugu” (2012), Janno Puusepaga etenduses “Maada” (2013) ja Anita Pavlovaga etenduses “Mustlaslaager läheb taevasse” (2015), “Õnnelinnud” (2017). 2019. 02. novembris sai teoks  koostööprojekt Puškini poeem “Mustlased” USA-s elava vene lavastaja ja näitleja Rustem Galitšiga. Etendus toimus Tartus Karlova Teatris. 2018 juulis augustis osales Maljarka Maardu festivalil, mille raames esines edukalt laeval Baltic Queen toimunud galakontserdil, augustis aga Poolas Wolinis Rahvusvahelisel Kultuurifestivalil Caravan Kulturõ. Alle- Saija Teatritalu tellimisel valmis Maljarkal vana mustlaslegendi ainetel 1,5 tunnine tantsuetendus “Tat kidiame samas chiriklja”, mis esietendus 22.septembril 2018 Alle- Saija Teatritalus. Etendusega esineti menukalt Sadala, Laekvere Rahvamajade, Laeva Kultuurimaja,  Jõgeva Kultuurikeskuse, Tartu Karlova Teatari, Järvakandi Kultuurihalli ja Leevi Rahvamaja lavadel. 2016. aastast oli Maljarkal eriline au esineda Riias toimuval Rahvusvahelise Idamaise tantsu festivali Piramida galakontserdil üritusel, kus ansambli liikmed on alates 2007. aastast käinud mustlastantsuõpetaja Irina Lisovskaja töötubades end täiendamas. Edukalt astus Maljarka esindus üles ka esimesel Tallinnas toimunud RomanofESTil 2016 Lindakivi Kultuurikeskuses. Koostöös Setomaa Valdade Liiduga osaleb Maljarka alates 2016. aastast augustis Petseris toimuval Radaja festivalil, kus on korduvalt saanud publikult parima esineja tiitli ja tunnustuse. Loodud on sõbralikud suhted Paide mustlaskogukonnaga ja tehakse nendega aktiivselt koostööd.

Maljarka koostöö partnerid on Lehti Kostabi, Setomaa Valdade Liit, Vastseliina Linnus, ERM, Kultuuriministeerium( 13. mail 2016 toimunud Romade arenduspäev), kohvik l.u.m.i ja VeikkoTäär, Tartu linn, Tiigi Seltsimaja, Pärnu Hansapäevad, Tartu Hansapäevad, Võru Folkloorifestival, Paide Vallitorni Muuseum, Alle-Saija Teatritalu, Teater Vanemuine, Võimlemisklubi Rütmika ja veel mitmed kultuuriasutused ning eraisikud. Maljarka oma tegevusega püüab võimalikult palju kaasa aidata ja unikaalse mustlaskultuuri säilimisele, edasiviimisele ja ka arendamisele etniliste Eesti romade hulgas. Maljarka on saanud oma tegevusega suusõnalise tunnustuse legendaarselt Moskva Mustlasteater “Romen” peabalettmeistrilt Aleksander Rubentshikult.

http//:maljarka.wordpress.com svet.zaikova@gmail.co +37256880551

Natalja Kulishenko: +380501622134 +380939717911 : http://dancehayat.kiev.ua/ http://dancehayat.com/ :

https://www.facebook.com/natalya.kulishenko?pnref=story https://www.facebook.com/dancehayat/?fref=ts

https://tartu.postimees.ee/4510786/kirevais-roivais-tantsijad-puuavad-tabada-mustlastahte

https://tartu.postimees.ee/4512568/mustlaskontsert-loi-hurda-saali-punni-tais-paljud-lahkusid

Mustlastantsust:

Vene mustlastants ja kultuur oli ainult mustlaste keskne 18. sajandi lõpuni. Vene poeet Puškin kohtus rändavate mustlastega ning tõi nende kultuuri aadlikele lähemale. Edaspidi kutsus vene aristokraatia mustlaseid enda koosviibimistele esinema. Nõudlus mustlaskultuuri järgi tekitas konkurentsi ning kultuuri mitmekesistus, hakati võtma tantsutunde. Mustlastantsule on omane tempo kasvamine, finaal on reeglina väga kiire. Põhitöö on suurel seelikul ja randmeliigutustel, lisaks õlavärinatel, rõhklöökidel ja tempokamates kohtades ka hüpetel. Mustlastants on segu paljude kultuuride rahvatantsudest. Mustlastantsu tantsitakse kingades või paljajalu.

Esineme meeleldi erinevatel suurematel üritustel ja ka erapidudel, hinnad kokkuleppel. Mustlastantsule lisaks on võimalik programmi kaasata ka mustlaslaulu.

Juhendaja Svetlana Zaikova õpetajateks on olnud Lehti Kostabi, Ilze Zarina ja Irina Lisovskaja, Natalja Ilves, Natalja Kulishenko, Aleksander Rubentshik, Saeeda Kazym, Angela Lekareva, Venera Ferar

Vaata rohkem ka meie Facebookist.

Meie toetajad:

Kultuuriministeeriumi logo

Eesti Rahvakultuuri Keskus

%d bloggers like this: